Általánosságban elmondható, hogy nem egy megbecsült szakma az ingatlanos. De vajon miért alakult ki egy negatív kép erről a szakmáról? Miért gondolják sokan úgy, hogy egy ingatlanos szakképzetlen vagy egyáltalán milyen hozzáadott értéke van az ő munkájának? Cikkünkben lerántjuk a leplet ezekről a tévhitekről.
Nézzük is pontosan mik ezek:
1. Nincs hozzáadott értéke a munkájának – szakképzetlen
A legtöbb ingatlan tulajdonos azt gondolja, hogy az ingatlanos nem csinál mást, csak azt, mint maga a tulajdonos. Kitáblázza és bemutatja az ingatlant. Ez azonban korántsem így van. Egy ingatlan értékesítése komplex és bonyolult feladat. Ez nem az a kategória, amit csak úgy impulzusra vesznek az emberek. Ahhoz, hogy egy ingatlan gazdára találjon komoly marketing kell, jó minőségű fotók, alaprajz, elsősorban fizetős oldalakon való megjelenés. Az árat a piaci viszonyoknak megfelelően kell meghatározni, amiben az ingatlanos szakértelme és tapasztalata rendkívül fontos. Sokszor bele sem gondol az eladó, hogy azért nem sikerül eladni az ingatlanát, mert a piaci trendeket nem ismerve – túlárazza azt.
2. Kevés munkával szeretnének sok pénzt keresni
Általános vélekedés, hogy az ingatlanos nem is dolgozik meg a pénzéért. Sokan nem látnak bele, egy ingatlan értékesítése mögött mennyi munka van. Hányszor kerül bemutatásra, mennyi fizetett portálon kell hirdetni, adott esetben külön online kampányt futtatni rá, miket kell hangsúlyozni a hirdetés során, mi ad értéket az ingatlannak, milyen fotókat kell készíteni, hogy eladható legyen és még mindezek ismeretek tudatában is nehéz megjósolni, mennyi időbe telik, míg értékesítésre kerül. Hetek, hónapok, akár évek hosszú munkája is lehet, mire elkel az ingatlan és számtalanszor másik irodán vagy a tulajdonoson keresztül kerül értékesítésre. Ilyenkor természetesen az iroda semmilyen jutalékban nem részesül, noha rengeteget dolgozott az ingatlannal. Ezért sem helytálló az a kijelentés, hogy kevés munkával keresnek sok pénzt.
3. Jutalékért való “lihegés”
Az átlag ingatlanos sokak szemében egy rámenős, erőszakos tulajdonságokkal felruházott egyént jelöl , akit csak a jutalék megszerzése vezérel, így az eladót rábeszéli hogy piaci áron alul árulja az ingatlant, az érdeklődőt pedig a vásárlásra. A tisztességes ingatlanos azonban mindkét fél érdekeit képviseli. Természetesen az eladó határozza meg az ingatlan árát, de egy jó ingatlanosnak van összehasonlítási alapja, ismeri a piaci trendeket, van tapasztalata, így egy sokkal pontosabb összeget tud meghatározni, olyat amin árulva az ingatlant ,amin az rövid időn belül (2-3 hónap) el is kel. A vevő érdekeit is képviselve próbálja meg összehozni az eladó-vevő igényeket és nem rábeszélni az érdeklődőt a vásárlásra. Egy jó ingatlanos segít az ártárgyalásban és végigvezeti a folyamatot egészen a birtokaadásig. Az ártárgyalás során szakmai érvelése, jó kommunikációja és pszichológiai ismerete segíti, hogy egy-egy kényes szituációban is jól kezelje a konfliktushelyzetet.
4.Nincs jogi ismerete
Az adás-vétel egy jogi aktus, melyet ügyvéd hajt végre, így sokan azt gondolják, hogy az ingatlanos munkája fölösleges. Egy jó szakember azonban sok pénzt tud megspórolni mind az eladónak mind a vevőnek a helyi jogszabályok ismeretének tudatában, amit akár már a bemutatás során tisztázhat az érdeklődővel, ezáltal megkönnyítve vagy éppen tisztába téve a jogi hátterét az adás-vételnek. Természetesen az ügyvéd munkájára minden esetben szükség van, ha adás-vételre kerül a sor, de egy jó ingatlanos már a kezdetektől számos tanáccsal tudja támogatni az érdeklődőket, akiknek sokszor nincs helyismerete.
Összefoglalva tehát nem minden igaz amit az ingatlan szakmáról írnak, az viszont tény, hogy egyre kevesebb a tisztességes, jó szakember, aki igazán ért a szakmához. Az Aktív ingatlan 1995 óta Balatonfüred első számú irodája, ahol tapasztalt és helyismerettel rendelkező ingatlanszakemberek állnak rendelkezésükre.